Czym jest elektroenergetyka kolejowa?

linie elektroenergetyczne

Elektroenergetyka kolejowa to dziedzina, która zajmuje się projektowaniem oraz budową sieci zasilających na potrzeby nowoczesnej kolei. W firmach operujących w tej branży pracują głównie eksperci specjalizujący się w elektrotechnice i energetyce. Co warto o niej wiedzieć i czym właściwie jest? Wyjaśniamy.

Co to jest elektroenergetyka kolejowa?

Elektroenergetyka kolejowa w Krakowie to dziedzina, w której specjaliści projektują sieci trakcyjne dla pociągów pasażerskich i towarowych. Następnie zlecają ich budowę zgodnie z wytycznymi określonego programu i oczekiwań klienta. W ramach takiej usługi, całość jest kompleksowo realizowana przez jedną firmę. Wznoszeniem przęseł, linii napowietrznych i budynków do obsługi sieci elektrycznej.

Zazwyczaj większość zleceń dotyczy modernizacji starych, wieloletnich i awaryjnych systemów trakcyjnych. Są one zastępowane nowocześniejszymi i wydajnymi rozwiązaniami. Dzięki temu można w znacznym stopniu obniżyć koszty eksploatacyjne i zwiększyć efektywność wykorzystania prądu elektrycznego. Niebagatelną rolę odgrywa tutaj doświadczenie, które bazuje na wielu zrealizowanych wcześniej projektach, a także rozbudowana wiedza technologiczna.

Czym zajmuje się elektroenergetyka kolejowa?

Firmy działające w segmencie elektroenergetyki kolejowej zajmują się projektowaniem oraz wznoszeniem linii zasilających o różnych poziomach napięć. Używane są zarówno te tradycyjne napowietrzne, jak i kablowe podziemne. Do konstrukcji słupów używa się specjalistycznego sprzętu, który pozwala wznosić te elementy szybko i bezpiecznie. W ramach tej usługi budowane są także poszczególne stacje zasilające, w których obniża się napięcie do określonego poziomu.

W małych miejscowościach i w przypadku mało używanych taborów kolejowych problemem są stare, nieefektywnie działające linie energetyczne. Koszty ich utrzymania są często ogromne, głównie ze względu na częste awarie. W takim przypadku bardzo często korzysta się z usług firm specjalizujących się w elektroenergetyce kolejowej, aby zaplanować i zrealizować ich modernizację.