System dachu zielonego to wspaniałe rozwiązanie, odpowiadające na potrzeby współczesnej architektury miejskiej. Po latach betonowania wszelkiej dostępnej powierzchni włodarze miast wreszcie dostrzegli problem braku zieleni. Jak zakłada się system dachu zielonego?
System dachu zielonego – jak przebiega ten proces?
System dachu zielonego tworzy się, kładąc najpierw wodoodporną membranę, która chroni konstrukcję dachu. Na wierzchu układa się rozległe podłoże do uprawy, które zapewnia odpowiednią izolację, drenaż i podłoże do późniejszego sadzenia roślin. Warstwa ta często składa się z lekkiej mieszanki gleby. Następnie dodaje się warstwę drenażową, która umożliwia zbieranie i równomierne usuwanie z dachu nadmiaru wody. Na koniec na wierzchu podłoża uprawowego sadzi się roślinność. Może to być prosty rozchodnik czy trawnik. W przypadku dachów zielonych nie przewiduje się możliwości użytkowania go jako przestrzeni rekreacyjnej.
Systemy dachów zielonych – poprawa miejskiego krajobrazu
Systemy dachów zielonych są coraz bardziej popularnym sposobem tworzenia atrakcyjnej wizualnie zieleni miejskiej, zapewniając jednocześnie dodatkową przestrzeń dla pożytecznych owadów. Zielone dachy są częściowo lub całkowicie pokryte roślinnością, rosnącą na specjalnie przygotowanym do tego celu podłożu. W celu ochrony więźby dachowej stosuje się wodoodporną membranę. Wśród korzyści, jakich upatruje się w tego rodzaju rozwiązaniu, inwestorzy wymieniają lepszą izolację, poprawę mikroklimatu na posesji i wokół niej, stworzenie warunków do życia dzikich pszczół czy motyli, ale też lepszy odpływ wody deszczowej.
Poza tym zielone dachy pomagają też zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i tworzą atrakcyjną wizualnie formę wykończenia obiektu. Zielone dachy mogą być też wykorzystywane do aranżacji efektownej przestrzeni z różnymi roślinami, trawami i krzewami. Zielone dachy mogą być zaprojektowane tak, by pasowały do każdego rozmiar, kąta nachylenia lub kształtu dachu.
Leave a Reply