Bieżnia wodna – przydatny sprzęt w rehabilitacji zwierząt

bieznia

Bieżnia wodna jest bez wątpienia prawdziwą rewolucją w dziedzinie rehabilitacji zwierząt. Jak jednak ona działa i w jakich sytuacjach będzie ona wyjątkowo przydatna?

Czym właściwie jest bieżnia wodna?

Proces rehabilitacyjny zwierząt, na przykład po wypadkach czy inwazyjnych operacjach, nie należy do zadań najprostszych. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie znaleźć żadnych ciekawych rozwiązań, które mogą pomóc naszemu pupilowi w szybszym powrocie do zdrowia w bezpieczny sposób. W tym miejscu nie sposób jest wręcz nie wspomnieć o takim urządzeniu, jak bieżnia wodna. Choć pierwsze konstrukcje tego typu powstały dopiero na początku tego wieku, zdołały one zdobyć olbrzymią popularność. Bieżnia wodna jest dokładnie tym, na co wskazuje nazwa – na dnie specjalnego zbiornika znajduje się ruchoma bieżnia, a pojemnik wypełniony jest do pewnego poziomu wodą. Dzięki temu pies nie jest w pełni zanurzony i może komfortowo oddychać, lecz opór wody i jej wyporność działają cuda w zakresie rehabilitacji.

W jakich sytuacjach bieżnia wodna będzie nieocenionym wsparciem?

Rehabilitacja psa w Warszawie z pomocą bieżni wodnej może być wykonywana w wielu przypadkach. Warto tu wspomnieć chociażby o działaniach pooperacyjnych, schorzeniach kręgosłupa, zwyrodnieniach kości i stawów, w tym dysplazji czy dyskopatii, a także konieczności wzmocnienia mięśni (często również po operacji) czy nawet o walce z otyłością. Z bieżni wodnej korzysta się również w celach regeneracyjnych u zwierząt po zawodach kynologicznych.

Przeciwwskazania dotyczące używania bieżni wodnej w rehabilitacji

Nie wszystkie psy czy koty mogą korzystać z bieżni wodnej – istnieją pewne ważne przeciwwskazania. Na czele tej listy znajdują się chociażby takie schorzenia, jak padaczka, nietrzymanie moczu, odleżyny, zapalenie pęcherza, choroby układu oddechowego, układu krążenia czy serca. W takich sytuacjach postawić należy na inne sposoby rehabilitacji, które będą w stu procentach bezpieczne dla naszego czworonoga.