Roboty drogowe – jakie prace ziemne obejmują?

roboty drogowe

Spacerując po większym mieście nie sposób jest wręcz nie zobaczyć ekipy budowlanej zajmującej się jakimś rodzajem robót drogowych. Warto jednak pochylić się nad tym, jakie prace ziemne wchodzą w skład tego zajęcia i co ogólnie warto w tym temacie wiedzieć?

Najważniejsze rodzaje robót drogowych

Infrastruktura drogowa ma to do siebie, że jest ona tak naprawdę nieskończonym placem budowy. Tworzony jest zupełnie nowy odcinek, który następnie jest wydłużany. Po tym wszystkim w innej części miasta konieczne jest stworzenie nowej drogi bądź naprawa innej nitki, a po kilka latach ekipa budowlana wraca w to samo miejsce, by nanieść pierwsze poprawki powstałe w wyniku eksploatacji. Ciągłe budowy, naprawy i modernizacje sprawiają, że bez dwóch zdań firmy zajmujące się takimi kwestiami, jak roboty drogowe prace ziemne nigdy nie mają chwili wytchnienia – zawsze ich kompetencje oraz sprzęt będą gdzieś potrzebne. Na jakie rodzaje jesteśmy jednak podzielić roboty drogowe? W tym miejscu jesteśmy w stanie wyróżnić dwie najważniejsze grupy. Pierwszą z nich są inwestycyjne roboty drogowe, które opierają się na tworzeniu nowych dróg. Utrzymaniowe roboty drogowe odnoszą się zaś do napraw nawierzchni, remontów, czy ogólnej konserwacji dróg.

Prace ziemne a roboty drogowe – jakie istnieje połączenie między tymi kwestiami?

Roboty drogowe oczywiście bardzo często kojarzą nam się z ciężkim sprzętem wykorzystywanym podczas takich działań. Z pewnością jednak nie często zastanawiamy się, jakie dokładnie prace ziemne wchodzą w skład tych usług. Oczywiście trzeba zacząć od wszelkich wykopów czy nasypów, w czym pomagają między innymi usługi koparkoładowarką w Rawiczu. Nie do pominięcia jest również tworzenie wszelkich rowów, kanalizacje czy podbudów. Ba, oficjalnie do elementów składowych można tu również doliczyć tworzenie chodników czy dobudowa krawężników. Jest to więc naprawdę szerokie pojęcie – o wiele szersze niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka.