Czy projekty domów parterowych bez garażu to dobry wybór?

projekty domow parterowych bez garazu

Wiele osób nie wyobraża sobie domu bez garażu. To pomieszczenie pełni często nie tylko rolę miejsca parkingowego, ale także warsztatu czy schowka na rzadko używane przedmioty czy sprzęt ogrodowy. Czasem jednak rzeczywistość weryfikuje oczekiwania inwestorów, gdy muszą wybierać między garażem a większą powierzchnią domu.

W jakich sytuacjach warto decydować się na projekty domów parterowych bez garażu?

Na całkowitą rezygnację z garażu najczęściej decydują się właściciele niewielkich działek, na których zbudowanie garażu wiązałoby się z mniejszą powierzchnią domu. Opinie co do konieczności garażowania samochodów są mocno podzielone – niektórzy uważają to za konieczność, inni wręcz przeciwnie. Zwolennicy trzymania samochodów w garażu argumentują, że pozwala to chronić samochód przed niekorzystną pogodą. Z kolei przeciwnicy twierdzą, że naraża to samochód na gwałtowne zmiany temperatur, co przyspiesza korozję.

Niewątpliwie większość osób nie korzysta z garaży, ponieważ w miastach najczęściej parkuje się po prostu na ulicy. Osoby posiadające takie kryte stanowiska często parkują na posesji, bo nie chce im się wjeżdżać do garażu, a ten często kończy np. jako składzik na narzędzia ogrodowe.

Inną możliwością jest wybudowanie garażu jako osobnej konstrukcji, niepołączonej z bryłą budynku. To rozwiązanie często wybierają osoby, którym zależy na konkretnym wyglądzie domu, a garaż często zmienia proporcje domu. W takiej sytuacji projekt domu parterowego bez garażu jest dobrym pomysłem, a sam garaż często powstaje w pewnym oddaleniu od budynku mieszkalnego – lub np. pod ziemią.

Dlaczego akurat projekty domów parterowych bez garażu?

Wśród budynków mieszkalnych pozbawionych garażu szczególną popularnością cieszą się projekty domów parterowych bez garażu. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że domy parterowe zajmują stosunkowo dużo miejsca na działce. W wielu sytuacjach miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wyklucza budowę domów wielokondygnacyjnych, dlatego liczy się optymalne wykorzystanie przestrzeni. Projekty domów parterowych bez garażu to przede wszystkim propozycje całorocznych budynków, wygodnych dla 3-5 osobowej rodziny. Wiele z nich jest zaprojektowanych w ten sposób, by wygodnie można było dojść od podjazdu do drzwi wejściowych. Zdarza się też, że mimo braku garażu, samochód stoi pod dachem – służy temu wiata. Dzięki temu auto nie jest narażone na gwałtowne zmiany temperatur, a z drugiej strony – mniej nagrzewa się w słońcu, a zimą nie zalega na nim śnieg.

Gdzie można obejrzeć projekty domów parterowych bez garażu?

Samo to, że dom jest parterowcem, niewiele znaczy. Warto pamiętać, że istnieje wielka różnorodność stylistyczna. Projekty domów parterowych bez garażu to zarówno nowoczesne, przeszklone budynki, jak i propozycje nawiązujące do klasycznej wiejskiej lub dworkowej architektury. Można je obejrzeć np. na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_parterowych_bez_garazu.html. Dobrze wiedzieć, że projekty domów występują zarówno w postaci gotowych propozycji, jak i opracowywanych na indywidualne zamówienie. Oba warianty mają swoje zalety, ale warto zacząć od przejrzenia tych gotowych. Są one znacznie tańsze od projektów na zamówienie, do tego dostępne od ręki. W wielu sytuacjach można zmodyfikować projekt – zakres dozwolonych zmian zawsze jest określony w umowie zakupu. Natomiast jeżeli mamy bardzo nietypowo ukształtowaną działkę lub żaden projekt nie spełnia naszych oczekiwań, wtedy warto zwrócić się do architekta z prośbą o wykonanie projektu na zamówienie.