Rajd Dakar 2021 – co wiadomo o kolejnej edycji wyścigu?

Rajd Dakar 2021

Informacja, na którą z wielką niecierpliwością czekali wszyscy kibice motorsportu na świecie pojawiła się w mediach 11 czerwca 2020 roku. To właśnie wtedy organizatorzy Rajdu Dakar ogłosili termin startu imprezy, przebieg trasy, a także poinformowali o kilku nowościach wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Zatem co każdy miłośnik Rajdu Dakar powinien wiedzieć przed startem kolejnej, już 43. edycji wyścigu?

Rajd Dakar 2021: nietypowa prezentacja

Tegoroczna edycja Dakaru była jedną z niewielu sportowych imprez rozgrywanych na najwyższym poziomie, które zostały planowo przeprowadzone. Pandemia koronawirusa zaburzyła sportowy terminarz, czego efektem było przełożenie największej imprezy czterolecia, czyli Letnich Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Rajd Dakar 2020 zdążył odbyć się jeszcze przed wybuchem kryzysu epidemicznego, jednak koronawirus nie pozostał bez wpływu na formę prezentacji 43. edycji rajdu, która odbyła się online.

Rajd Dakar 2021: termin i trasa

Wbrew wcześniejszym spekulacjom trasa rajdu będzie przebiegać wyłącznie na terenie Arabii Saudyjskiej, co ma zwiększyć bezpieczeństwo zawodników oraz teamów biorących udział w Dakarze. 43. edycja wyścigu wystartuje z portowego miasta Dżudda dokładnie 3 stycznia 2021 roku. Zawodnicy będą rywalizować przez 12 dni, a koniec wyścigu przewidziany jest na 12 stycznia również w Dżuddzie, po zatoczeniu pętli po arabskich, piaszczystych bezdrożach. Trasa przyszłorocznej edycji Rajdu Dakar będzie różniła się od profilu trasy znanej zawodnikom z tegorocznej imprezy – odwiedzą oni nowe rejony kraju, m.in. Al-Dżauf czy Al-Kasim.

Zobacz także: http://portalnews.pl/rajdy-pustynne-dlaczego-sa-tak-wymagajace/

Rajd Dakar 2021: zmiany w przepisach bezpieczeństwa

Podczas oficjalnej prezentacji 43. Rajdu Dakar poinformowano również o kilku zmianach w przepisach bezpieczeństwa. Dotyczą one m.in. kategorii motocykli i quadów, gdzie zawodnicy będą zobowiązani do używania kamizelek powietrznych. Nowością będą również sygnały dźwiękowe alarmujące o niebezpiecznych fragmentach trasy, a także „slow zones” z ograniczeniami szybkości prowadzenia pojazdów.

Rajd Dakar 2021: nowa kategoria

W ubiegłym czasie w świecie motorsportu dużo mówiło się o wprowadzeniu do programu Rajdu Dakar 2021 dwóch nowych kategorii: Dakar Classic i samochodów elektrycznych. Utworzenie tej drugiej kategorii nie doszło do skutku, jednak kibice z całego świata na trasie Dakaru 2021 będą mogli podziwiać pojazdy, które startowały w imprezie przed 2000 rokiem. Prawdziwa gratka dla miłośników historii motorsportu, której po prostu nie można przegapić.