Czym jest cystoskopia?

badanie cystoskopia

Wielu pacjentów obawia się cystoskopii ze względu na specyficzny charakter badania i towarzyszący mu dyskomfort. Warto mieć jednak na uwadze, że jest ono istotną częścią diagnostyki w gabinecie urologicznym i pozwala wykryć wiele niebezpiecznych chorób. Na czym dokładnie polega cystoskopia?

Jakie są wskazania do wykonania cystoskopii?

Cystoskopia jest badaniem, które wykonuje urolog w Krakowie w ramach diagnostyki chorób układu moczowego. Jego nieprzyjemny charakter wiąże się z wprowadzeniem do cewki moczowej endoskopu. Dzięki temu specjalista może zbadać zarówno cewkę, jak i pęcherz pacjenta.

Wskazaniem do wykonania cystoskopii jest krwiomocz. W tym przypadku dokładna diagnostyka jest szczególnie istotna, ponieważ może on wskazywać na nowotwór. Jeśli urolog wykryje podczas cystoskopii potencjalnie niebezpieczne zmiany, pobiera ich wycinki, a następnie zleca ich badanie histopatologiczne.

Badanie cystoskopem przeprowadza się również między innymi w celu dalszej diagnostyki osób chorujących na kamicę nerkową. Przesłanką do wykonania badania mogą być także nasilone, częste infekcje układu moczowego, w szczególności, gdy wdrożone leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Jak wygląda przebieg cystoskopii?

Cystoskopia tak, jak wazektomia wykonywana przez lekarza androloga w Krakowie najczęściej przebiega przy znieczuleniu miejscowym. Wówczas zabieg trwa nie dłużej niż kilkanaście minut. W niektórych przypadkach możliwe jest także badanie cystoskopem ze znieczuleniem ogólnym, jednak wtedy wskazana jest kilkudniowa hospitalizacja pacjenta.

W przypadku znieczulenia miejscowego urolog smaruje cewkę moczową chorego specjalnym żelem, który ułatwia również wprowadzenie do pęcherza endoskopu. W dalszej kolejności specjalista odkaża cewkę moczową.

Później przy pomocy cystoskopu do pęcherza wprowadzana jest jałowa woda lub roztwór soli fizjologicznej. Pozwala to lekarzowi dokładnie widzieć ściany organu. W razie konieczności pobierane są także wycinki ewentualnych zmian w celu dalszego badania.