Czym są kosiarki bijakowe?

kosiarki bijakowe

Kosiarki bijakowe to maszyny, które znajdują zastosowanie w szerokiej gamie różnych prac polowych. Zazwyczaj są one na wyposażeniu firm, które specjalizują się w usługach pielęgnacji zieleni. Czym właściwe są i jak działają? Wyjaśniamy.

Co to są kosiarki bijakowe?

Kosiarki bijakowe to wyspecjalizowane urządzenia, które służą do dużych połaci traw. Świetnie radzą sobie zwłaszcza z wysokimi trawami. Dzięki zastosowanie kilku głowic, do których podłączone są tak zwane bijaki, możliwe jest efektywne i szybkie ścinanie wysokich krzewów, a nawet większych samosiejek drzew. Sprawdzają się pod tym względem lepiej od tradycyjnych kosiarek rotacyjnych wyposażonych w noże. Nie wymagają regularnego serwisowania i ostrzenia.

Na rynku można znaleźć szeroką gamę tych urządzeń do bardzo specyficznych zastosowań. Poszczególne modele różnią się mocą, rozmiarami oraz możliwością podłączenia do konkretnego rodzaju maszyn, na przykład ciągników lub do innych elementów pozwalających na wykonywanie prac na specjalnym wysięgniku. Bardziej specjalistyczne urządzenia posiadają elastyczną budowę, która dopasowuje się do nietypowego ukształtowania terenu.

W co wyposażone są kosiarki bijakowe?

Kosiarki bijakowe pracują zazwyczaj w trudnych warunkach. Z tego też względu wyposażone są w rozwiązania, które kompleksowo odpowiadają konkretnym potrzebom. Na standardowym wyposażeniu większości kosiarek bijakowych jest system do mulczowania. Dzięki czemu wszelka roślinność jest bardzo precyzyjnie rozdrobniona i stanowi użyźnienie wybranego terenu. Takie produkty ma w swojej ofercie między innymi firma SaMASZ.

Ciekawym rozwiązaniem w kosiarkach bijakowych jest specjalny kosz do zbierania odpadów. Zazwyczaj z takiego wyposażenia dodatkowego korzystają firmy, które dbają o jakość zieleni w parkach i innych przestrzeniach miejskich. Trawa jest rozdrabniana i trafia bezpośrednio do obszernego pojemnika. Kosz ułatwia maksymalne zachowanie estetyki oraz przyspiesza prowadzenie regularnych prac na większych obszarach zielonych.