Lawety samochodowe – co warto o nich wiedzieć?

laweta samochodowa

Lawety samochodowe stały się bardzo popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza w sytuacjach, których nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć, np. podczas wypadku lub kolizji. Dzięki swojej funkcjonalności są w stanie przewozić pojazdy, a czasami nawet pomagać w wyciąganiu ich np. z rowu, gdy jakiejś auto ulegnie stłuczce. Co warto wiedzieć o lawetach samochodowych? Podpowiadamy.

Czym jest laweta samochodowa?

Lawety samochodowe to bardzo popularne platformy bądź przyczepy, które służą do przewożenia niesprawnych pojazdów. Dobrze wyposażona laweta powinna mieć również wyciągarkę, za pomocą której można wciągać i do woli ustawiać uszkodzone samochody. Ten typ pojazdów wykorzystywany jest szczególnie mocno w usługach pomocy drogowej. Przyczepki samochodowe również stanowią istotny odłam lawet samochodowych, jednakże nie jest możliwe przewiezienie nimi samochodów ani innych pojazdów kołowych.

Jakie są rodzaje lawet?

Do najpopularniejszych lawet bez wątpienia należą modele typu garbus oraz wersje podwójne. Pierwszy rodzaj przyjął taką nazwę ze względu na brak płaskiej powierzchni załadunkowej. Jest ona wygięta w bardzo charakterystyczny sposób. Warto wybierać lawety transportowe z dodatkowym wyposażeniem, ponieważ dzięki niemu zyskujemy jeszcze większy komfort użytkowania. Ciekawym rozwiązaniem są lawety wyposażone w wygodne trapy. Niektóre wersje posiadają również opuszczoną swobodnie część transportową z wbudowanymi dodatkowo siłownikami hydraulicznymi.

Warto zainwestować w lawetę, która posiada wyciągarkę, która ułatwia załadunek bez konieczności uruchamiania pojazdu, co może być kluczowe w przypadku np. kolizji.

Ceny lawet są bardzo zróżnicowane i w większości różnią się od rodzaju znajdującego się w niej wyposażenia. Pamiętajmy jednak o tym, że warto inwestować w nowe rozwiązania, ponieważ mamy pewność, że taka laweta posłuży nam wiele lat.