Dlaczego implanty zębowe są najlepszą metodą odbudowy uzębienia?

Odbudowa uzębienia

Braki w uzębieniu wyglądają nieestetycznie. Często także świadczą o tym, jak dbamy o higienę swojej jamy ustnej. W przypadku wystąpienia takich problemów warto więc możliwie szybko reagować. Najlepszym rozwiązaniem odbudowy uzębienia są implanty, które wypełnią lukę i pozwolą zachować naturalne rysy twarzy.

  1. Co to są implanty zębowe?
  2. Jakie są zalety implantów zębowych?
  3. Jak dbać o implanty?

Co to są implanty zębowe?

Implanty zębowe, to nic innego, jak sztuczne korzenie zębowe, które tworzone są bardzo twardego i wytrzymałego tytanu. Swoją budową przypominają śrubę, którą wkłada się do specjalnie przygotowanego dołu w dziąśle. Pełnią one przede wszystkim funkcję sztucznego korzenia, który jest podstawą do założenia porcelanowej korony zębowej.

Implanty zębowe mogą być także wykorzystywane do tworzenia mostów protetycznych, jak i samych protez. Zabiegi związane ze wdrożeniem takiego rozwiązania często wykonywane są pod narkozą, a pacjent budzi się następnie z pięknie wyglądającym uśmiechem.

Jakie są zalety implantów zębowych?

Implanty zębowe są jedną z najlepszych metod odbudowy uzębienia, gdyż posiadają szereg zalet, które wpływają na częstotliwość wykonywania zabiegu przy ich użyciu. Przede wszystkim decydując się na nie, pacjent uzyskuje estetyczny i trwały efekt. Często implanty służą mu do końca życia, jeśli są porządnie zrobione przy pomocy wysokiej jakości materiałów.

Ponadto zapobiegają one tak zwanej resorpcji, czyli zanikaniu kości, co jest bardzo częstym efektem w przypadku braku uzębienia. Implanty zębowe to także bardzo dobra podstawa do protez, które mocowane do nich, nie wypadają, ani się nie ruszają. Warto również dodać, że wszczepienie ich nie powoduje skutków ubocznych, gdyż są biokompatybilne.

Jak dbać o implanty?

Dla jednych dbanie o implanty będzie kojarzyć się z czymś skomplikowanym, a dla drugich wręcz przeciwnie i zaczną je zaniedbywać. Fakt jest jednak taki, że należy się o nie troszczyć, jak o prawdziwe zęby. Przede wszystkim posiadacz implantów musi mieć podstawową wiedzę na temat prawidłowego utrzymania higieny jamy ustnej.

Codzienne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie specjalnym płynem to podstawa. Zaniedbanie może doprowadzić do utraty ich stabilności, a także do konieczności ekstrakcji sztucznego uzębienia. Nie mniej jest to najlepsza z dostępnych metod uzupełnienia braków powstałych po wypadnięciu lub usunięciu zęba.