Potencjał jaki mają drukarki 3D może być wykorzystywany w biznesie na różne sposoby. W zależności czy chcemy eksploatować taką drukarkę w biznesie, który prowadzimy aby usprawnić funkcjonowanie firmy, czy zamierzamy korzystać z usług z zakresu druku 3D lub je świadczyć, czy może interesuje nas produkowanie drukarek i ich sprzedaż bądź pośredniczenie w takim handlu. Każda opcja niesie z sobą bardzo wiele możliwości.
Pożądane cechy drukarki 3D usprawniające biznes
Profesjonalne drukarki biznesowe 3D będą świetnym rozwiązaniem w firmach prawie każdej branży. Zazwyczaj wykorzystuje się je do tworzenia prototypów części przemysłowych, opakowań dla konkretnych produktów, przestrzennych makiet czy elementów wyposażenia wnętrz. W takich zastosowaniach większy nacisk kładzie się na jakość i precyzję drukowanych elementów, a także koszty eksploatacji. Mniejsze znaczenie ma wszechstronność drukarki z uwagi na fakt, iż służyć mają do konkretnych wydruków związanych ściśle z branżą w jakiej funkcjonuje firma.
Cechy drukarki 3D ważne dla tworzenia elementów na zamówienie
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej, która ma za zadanie zarabiać na druku 3D, wymaga posiadanie bardziej profesjonalnego sprzętu, który będzie w stanie drukować elementy o dużej jakości wydruku w możliwie krótkim czasie. Przy wyborze drukarki warto zwrócić uwagę na jej cechy, poprawiające komfort pracy, takie jak, podgrzewany stolik, dzięki któremu w komorze można uzyskać wyższą i stałą temperaturę, a w rezultacie kontrolować proces wychładzania wydruku, czujnik filamentu dający użytkownikowi możliwość zużycia posiadanych materiałów do końca, bez obawy, że gdy go zabraknie cały wydruk będzie do wyrzucenia. Dobrze jest gdy drukarka posiada możliwość zastosowania różnych materiałów (multi-materiałowość). Z uwagi na powyższe większe są dlatego koszty związane z zakupem profesjonalnych drukarek w zależności od tego, do czego będziemy je wykorzystywać. Do tego należy doliczyć koszty związane z zakupem części i filamentów (tworzywa), a także oprogramowania.Jeśli wydruki wykonywane mają być na zlecenie innych przedsiębiorców i klientów indywidualnych, to przydatne jest posiadanie kilku urządzeń drukujących w różnych technologiach, co pozwoli lepiej sprostać oczekiwaniom klienta.
Dobór rodzaju drukarki i jej cech do profilu firmy
W druku 3D stosowanych jest szereg bardzo różnych od siebie metod wytwórczych, których wspólnym mianownikiem jest tylko to, że tworzą detale metodą przyrostową poprzez nakładanie danego materiału warstwa po warstwie i selektywnego spajania go ze sobą. W zależności od tego jakiego rodzaju produkty są potrzebne dla sprawniejszego i bardziej efektywnego funkcjonowania firmy, pożądane są inne metody, a co za tym idzie szczególne cech drukarek 3D.
Wyróżniamy pięć głównych odnóg technologii addytywnych, różniących się od siebie gatunkiem używanego materiału i formą w jakiej jest nakładany:
- druk 3D z termoplastów w formie żyłki, tłoczonych przez rozgrzaną głowicę drukującą (FDM / FFF)
- druk 3D z żywic światłoutwardzalnych, fotopolimeryzowanych wiązką lasera lub światłem emitowanym przez projektor DLP lub ekran LCD (SLA, DLP, UV LCD)
- druk 3D z żywic światłoutwardzalnych, natryskiwanych z głowic drukujących i fotopolimeryzowanych światłem UV (PolyJet, MJP)
- druk 3D z proszków gipsowych lub piasku, sklejanych lepiszczem natryskiwanym selektywnie przez głowicę drukującą (CJP, Binder Jetting)
- druk 3D ze sproszkowanych tworzyw sztucznych lub stopów metali, spiekanych lub topionych wiązką lasera (SLS, DMP, DMLS, SLM etc.).
Każda z powyższych dzieli się na wiele różnych technik, a do tego dochodzą jeszcze liczne, charakterystyczne metody. Każda technologia przyrostowa i metoda ma swoje zalety i wady. Przy doborze drukarki 3D ważne jest aby bardzo dokładnie analizować cechy poszczególnych urządzeń i wybrać taką, która zaspokoi najlepiej potrzeby firmy.
Leave a Reply