Dron z kamerą termowizyjną daje cenne minuty, które mogą uratować życie

Dron ratowniczy

Jesienią oraz zimą, kiedy temperatura spada i szybko zapada zmrok, akcje ratownicze i poszukiwacze stają się dużo trudniejsze. Czas odgrywa ważną rolę przy poszukiwaniu zaginionych osób i udzielaniu pomocy poszkodowanym. Drony wyposażone w nowe dualne kamery termowizyjne posiadają nieocenione możliwości wsparcia w takich warunkach. Poszukiwanie osób w trudnym i niedostępnym terenie lub po zmroku, lokalizowanie i monitoring potencjalnych zagrożeń pożarowych czy skażeń środowiska to zadania, w których bezzałogowe statki powietrzne sprawdzają się idealnie.

Ratowanie w trudnych warunkach

Dla służb ratunkowych okres jesienno-zimowy jest wyjątkowo trudny, ponieważ skraca się czas dostępny na poszukiwania osób zaginionych. Wychłodzenie organizmu może zachodzić kiedy poszkodowany leży na zmarzniętej ziemi, przebywa w wodzie, ale również wtedy gdy po prostu przez długi czas jest narażony na działanie zimnego powietrza. Technologia jest w takich przypadkach kluczowa. Drony mogą wspierać i znacząco przyspieszać działania służb ratunkowych. Pomagają przeszukiwać duże, trudno dostępne obszary, takie jak zbiorniki wodne, tereny bagienne czy stoki górskie. Docierają do miejsc trudnodostępnych lub niedostępnych dla człowieka. Kluczowe dla poszukiwań nocnych, na terenach zalesionych czy w wysokiej trawie jest wyposażenie dronów w kamerę termowizyjną i kamerę światła widzialnego (np. Yuneec E10T/E10Tv).

Wysoka czułość matrycy pozwala dostrzec więcej szczegółów. Urządzenie umożliwia przesyłanie dwóch strumieni wideo jednocześnie, dając operatorowi możliwość wyboru oglądanego obrazu: w świetle widzialnym, termowizji, wyświetlać je obok siebie lub nakładać dla lepszego rozeznania. Na podstawie różnicy temperatur (otoczenia i ciała ludzkiego) można z dużą dokładnością zlokalizować poszukiwaną osobę. Dzięki takim rozwiązaniom prowadzone są m.in. akcje poszukiwania osób nocą. Również w trudno dostępnym terenie dron sprawnie namierza zaginioną osobę. Służby ratownicze w Norfolk w Anglii przy pomocy takiego sprzętu odnalazły 75-letniego mężczyznę. Zaginiona osoba, nie była w stanie samodzielnie wydostać się z podmokłych pól, na których rosły wysokie trzciny. Taki teren praktycznie uniemożliwia efektywne poszukiwania z poziomu ziemi. Tylko specjalistyczny sprzęt, był w stanie w szybkim czasie odnaleźć uwięzionego na bagnach.

Nie ma znaczenia czy poszukiwania prowadzone są w dzień czy po zmroku. Dron jest wyposażony w światła pozycyjne i dodatkowo w reflektory LED. Może oświetlić miejsce zdarzenia jeśli ekipa ratunkowa nie dysponuje innym źródłem światła. Przebieg takiej akcji jest od samego początku dokumentowany, a to umożliwia późniejszą analizę, ocenę prowadzonych działań i wyciągnięcie wniosków. Taki materiał może przydać się na przykład do przyszłych szkoleń ratowników.

Wczesne wykrywanie zagrożenia

Drony, które prowadzą poszukiwania w akcjach ratunkowych, mogą również przydać się w codziennym patrolowaniu wybranego terenu. Za sprawą oprogramowania DataPilot, możliwe jest precyzyjne i wszechstronne planowanie autonomicznych nalotów patrolowych i fotogrametrycznych również na bezie zdjęć termowizyjnych. Ta funkcja wyklucza pominięcie jakiegokolwiek miejsca przeszukiwanego terenu. Zaplanowana trasa może zostać zapisana i wykorzystana przy powtarzaniu nalotów na przykład nad pogorzeliskami. Przekaz obrazu w czasie rzeczywistym umożliwia podjęcie natychmiastowych działań w razie zagrożenia lub po zlokalizowaniu pożaru. Taki autonomiczny system wczesnego ostrzegania może zbierać również dane ze środowiska tj. wilgotność, temperatura czy obecność określonych związków chemicznych.

Podczas akcji ratownictwa chemicznego takie drony jak Yuneec H520 mogą zostać wyposażone w aparat do pomiaru stężenia niebezpiecznych substancji w powietrzu – Atmon FL. Kamera termowizyjna E10T/E10Tv umożliwia  identyfikacje potencjalnych zagrożeń i obserwację terenów gdzie ryzyko pożaru jest wysokie, takich jak np. wysypiska śmieci.