Elementy stalowe – jak radzić sobie z korozją?

Sposób na korozję

Stal jest powszechnie stosowanym materiałem, który wykorzystywany jest praktycznie w każdej gałęzi przemysłu, począwszy od motoryzacji, poprzez przemysł ciężki, a skończywszy na budownictwie. Chcąc wykorzystać potencjał stali trzeba ją jednak zabezpieczać antykorozyjnie.

Dziś trudno sobie wyobrazić dom, maszyny budowlane czy rolnicze, elementy do samochodów, halę lub innego rodzaju konstrukcje bez stali. Jest ona materiałem absolutnie podstawowym oraz nie tylko budowlanym. Jest również w bardzo wielu przypadkach materiałem dekoracyjnym, który w dużej mierze decyduje o tym, jak dana powierzchnia wygląda.

Aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt przede wszystkim w zakresie wygody użytkowania, wyglądu, odporności na warunki i bezpieczeństwa koniecznie trzeba stosować różnego rodzaju materiały antykorozyjne, gdyż to one chronią materiał przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Dlaczego ochrona stali jest ważna?

Nowoczesne budownictwo powinno być przede wszystkim nastawione na dwie rzeczy: trwałość oraz funkcjonalność. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju elementów stalowych, które muszą być odpowiednio zabezpieczone. Wtedy znacząco dłużej utrzymają swoje właściwości mechaniczne. Aby uniknąć problemów potrzebne jest bardzo dobre opracowanie sposobu zabezpieczenia stali biorąc pod uwagę jej rodzaj, rodzaj profilu, warunki, przeznaczenie i dostępne materiały. Korozja jest zdecydowane czymś najgorszym, co może spotkać stal. Zaawansowana może doprowadzić do utracenia stabilności i np. pęknięcia, a to może skutkować zmianą siły nacisku i zawaleniem się konstrukcji.

Zobacz także: http://rytmdnia.pl/jak-zabezpieczac-antykorozyjnie-nietypowe-powierzchnie/

Farby i preparaty antykorozyjne

Na rynku jest dużo dostępnym farb ogólnego przeznaczenia, które mają właściwości antykorozyjne. Można je stosować również w malarniach proszkowych, jak również aplikować metodą tradycyjną. Dużym powodzeniem cieszą się takie produkty, jak preparat antykorozyjny LPS 3®. Środek to bardzo delikatna powłoka, która nanoszona jest w spray’u. Dokładnie rozchodzi się na całą powierzchnię, przylega do niej, zapobiega powstawaniu oraz rozwojowi korozji na stali, aluminium, innego typu metalach. Jest to środek bezpieczny dla stali, gumy, tkanin, plastików oraz innych farb, jak również dla człowieka. Tworzy powłokę odporną nawet na najbardziej ekstremalne warunki.