Farbowanie tkanin – o czym mowa w praktyce?

farbowanie tkanin

Farbowanie odzieży to szansa na danie ubraniom drugiego życia i zmienienia nudnych i szarych tkanin w kolorowe i modne. Nie jest to skomplikowane działanie. Na czym polega farbowanie tkanin? Jak powinno prawidłowo wyglądać?

Farbowanie tkanin – jak to zrobić?

Farbowanie to skuteczna metoda na przywrócenie blasku nowym ubraniom. To sposób na nadaniem im nowego wyglądu. Farbowanie tkanin odbywa się najczęściej za pomocą gotowych barwników. Dawniej wykorzystywano tylko naturalne metody, na przykład barwiąc tkaniny przy użyciu liści brzozy (kolor zielony), łupin cebuli (kolor brązowy), kurkumina (kolor żółty ).

Najprościej rzecz ujmując, farbowanie tkanin to nadanie im nowego koloru, poprzez użycie odpowiednich barwników. Oprócz tkaniny, która powinna być bawełniana, do farbowania potrzebujemy kilku istotnych rzeczy. Przede wszystkim potrzebne są barwniki, można użyć tych gotowych, dostępnych na rynku. Przyda się także soda kalcynowa, jednak należy pamiętać, że nie jest to soda oczyszczona stosowana w kuchni. Przydadzą się również pojemniki, najlepiej te z recyklingu – butelki po wodzie, po serkach czy jogurtach. Drobiazgi takie jak : miarka, coś do wymieszania farby z wodą, rękawiczki gumowe, strój roboczy, folia do zabezpieczenia stołu/podłogi – to dodatki, które również się przydadzą.

Jak zafarbować tkaninę?

Zanim przystąpimy do farbowania, warto przeprowadzić uszlachetnianie tkanin. Warto przeprać tkaninę w temperaturze 40 stopni, by pozbyć się wszelkich substancji. Następnie tkaninę namaczamy w roztworze sody kalcynowej. Najlepiej pozostawić je w nim na noc. W zależności od tego, jak intensywny kolor chcemy uzyskać, dodajemy odpowiednią ilość barwnika. Im więcej, tym kolor będzie intensywniejszy. Barwnik najlepiej rozrobić zgodnie z opisem na opakowaniu. Następnie w dużym emaliowanym naczyniu gotujemy wodę, wrzucamy barwioną tkaninę i  mieszamy, doprowadzamy do temperatury mieszczącej się w przedziale od 30 do 60 stopni Celsjusza i gotujemy przez około godzinę, ciągle mieszając. Po wyjęciu z garnka, kilkakrotnie płuczemy  w zimnej wodzie, aż woda będzie czysta.