Kremacja – jak przebiega ten proces?

pogrzeb

W Polsce coraz częściej odchodzi się od tradycyjnego chowania zmarłych w trumnie. Zamiast tego większą popularność zyskuje kremacja, na którą decydują się zarówno rodziny, jak i same osoby jeszcze za życia informują swoich bliskich, że ich wolą jest zostanie skremowanym i bycie pochowanym w ten sposób. Jak przebiega kremacja i gdzie można ją wykonać?

Gdzie można wykonać kremację?

Z racji na delikatną naturę procesu kremacji, w trakcie którego trzeba zachować pełny szacunek do zmarłej osoby i postępować przez to w odpowiedni sposób do wykonania kremacji można jedynie zatrudnić domy pogrzebowe i inne firmy posiadające odpowiedni sprzęt oraz zezwolenia. Z tego powodu, gdy interesuje nas kremacja w Krakowie powinniśmy odszukać odpowiedni dom pogrzebowy.

Zlecając wykonanie kremacji firmie pogrzebowej można liczyć na znacznie szerszy zakres usług. Dostępna jest bowiem kompleksowa pomoc ze wszystkimi sprawami pogrzebowymi, do których zaliczamy między innymi załatwienie potrzebnych formalności, miejsca na cmentarzu, czy też obecności księdza.

Jak przebiega kremacja?

Zanim przejdziemy do kremacji konieczne jest odpowiednie przygotowanie i załatwienie wszelkich formalności. Mowa tu między innymi o przedstawieniu dokumentów takich jak odpis aktu zgonu, karta zgonu oraz zezwolenie zmarłego na spopielenie zwłok. Jeśli zmarły takowego nie zostawił, to możemy podpisać takie zezwolenie w jego imieniu. Wtedy dom pogrzebowy uzyskuje zgodę na kremację. Przed rozpoczęciem procesu konieczne jest także wybranie trumny, w której zmarły zostanie skremowany.

Najczęściej wybierane są trumny drewniane, które są nielakierowane i nie posiadają żadnych metalowych elementów lub trumny ekologiczne wykonane z tektury lub wikliny. Trumna również jest bowiem w całości palona wraz ze zmarłym. Przed trafieniem zmarłego do krematorium można się z nim jeszcze po raz ostatni pożegnać, a następnie trumnę wprowadza się do pieca o temperaturze 700-1200 stopni Celsjusza.