Niektóre zawody narażają pracowników na pewne urazy czy wymagają przebywania w niezdrowym dla organizmu środowisku. Aby zapobiegać wszelkim uszkodzeniom i zmniejszać ich skutki, jeśli już wystąpią, warto nosić odzież ochronną. Składa się na nią sporo elementów. Czy ta kwestia jest uregulowana prawnie?
Odzież ochronna – co można do niej zaliczyć?
W jakich sklepach znajduje się odzież ochronna? We Wrocławiu, Opolu czy innych dużych miastach można odwiedzić sklepy z bardzo szerokim asortymentem. W takich miejscach znajdują się m.in. buty robocze, spodnie i ogrodniczki, rękawice, ocieplane koszule, nauszniki czy maski.
Wraz z odzieżą można kupić także inne artykuły BHP. We Wrocławiu działa jedna z najlepszych marek specjalizujących się w ubraniach ochronnych. Każdy produkt ma odpowiednie atesty, które potwierdzają, że nadaje się do pracy w trudnych warunkach i chroni przed urazami.
Czy odzież ochronna jest obowiązkowa?
Jeśli w danym zakładzie pracy występują czynniki zagrażające pracownikom lub mogące wywrzeć wpływ na ich zdrowie, to pracodawca musi zapewnić możliwie najwyższą ochronę. Jest to jego obowiązek nałożony prawnie i nie może się od niego uchylić. Ubiór musi być kompletny i dopasowany do warunków pracy.
Pracownik ma natomiast obowiązek noszenia odzieży roboczej. Każdy element takiej garderoby musi spełniać odpowiednie wymogi europejskie, aby była pewność, że jest w stanie skutecznie ochronić przed urazami. Kwestię tego, jakie ubrania otrzyma pracownik, ustala się w konkretnych miejscach pracy.
Dlaczego warto nosić odzież roboczą?
Odzież ochronną warto nosić po to, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom bezpieczeństwa w pracy. Dzięki niej zmniejsza się szansa na wystąpienie np. skaleczeń, złamań czy zatruć. Nie wolno lekceważyć obowiązku przestrzegania zasad BHP, w tym także noszenia odpowiednich ubrań.
Warto pamiętać też o tym, że odzież ochronna musi być w dobrym stanie. W razie zniszczeń pracodawca powinien wydać pracownikowi nowe elementy garderoby.
Leave a Reply