Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania od dewelopera?

mieszkanie od dewelopera

Podjęcie decyzji o zakupie własnego mieszkania to dla wielu prywatnych inwestorów nie lada wydarzenie, które wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi. Rynek nieruchomości jest na tyle stabilny, że inwestycja w kupno mieszkania niemal zawsze okazuje się opłacalna i stanowi niezawodny sposób na lokowanie oszczędności. Mieszkanie można nabyć na dwa sposoby: z rynku wtórnego oraz deweloperskiego.

W tym drugim przypadku niezwykle ważny okazuje się moment technicznego odbioru mieszkania, który pozwala skonfrontować jego realny stan z warunkami umowy zawartej z firmą deweloperską. Zatem na co w szczególności należy zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania od dewelopera – powierzchnia ścian

Samodzielny odbiór mieszkania w stanie deweloperskim nie może się obejść bez kilku podstawowych narzędzi, dzięki którym można skontrolować stan techniczny ścian, a zwłaszcza fakt, czy ich powierzchnia jest prosta. Dlatego na techniczny odbiór mieszkania od dewelopera warto wziąć ze sobą poziomicę czy kątownik – narzędzia te pozwolą dokładnie sprawdzić równość ścian oraz kąt styku z podłogą i sufitem. Developer powinien dołożyć również wszelkich starań, aby powierzchnia tynku czy gładki nie nosiła znaków wybrzuszeń, pęcherzy czy innych nierówności, które mogą stanowić podstawę dla odstąpienia od umowy.

Zobacz także: https://namaste.com.pl/3-powody-dla-ktorych-warto-kupic-mieszkanie-od-dewelopera/

Odbiór mieszkania deweloperskiego – stan techniczny okien

W planie mieszkania otrzymanym od firmy deweloperskiej powinna być zawarta informacja na temat rodzaju okien zastosowanych do wykończenia inwestycji. Przy odbiorze mieszkania warto zatem sprawdzić okna i ich zgodność pod kątem materiału (plastik czy drewno), szczelności czy swobodnej pracy mechanizmu otwierania i zamykania skrzydeł okiennych. Każde odstępstwo od normy w postaci rys, ciężkich zabrudzeń z farby czy wyczuwalnych ruchów powietrza w pozycji zamkniętej okna okazują się wystarczające, by mieć zastrzeżenia co do odbioru mieszkania.

Odbiór mieszkania – instalacje elektryczne i wodne

Odbierając mieszkanie od dewelopera należy również ocenić stan i zgodność instalacji elektrycznych i wodnych z projektem technicznym. Na odbiór mieszkania warto zatem wziąć próbnik, który pozwala sprawdzić obecność napięcia w gniazdkach. Z kolei żarówka pomoże skontrolować przepływ prądu w przewodach oświetleniowych. Warto również porównać rozmieszczenie gniazdek z planem mieszkania. Jeśli chodzi o instalację wodną – tutaj należy sprawdzić ilość obecnych dopływów i odpływów oraz podobnie jak w przypadku gniazdek, zestawić ich lokalizację z projektem przedstawionym przez firmę deweloperską.

Każdy developer podpisując umowę z Klientem zobowiązuje się do wypełnienia jej warunków i w większości przypadków nie ma mowy o ich naruszeniu. Jednak przy odbiorze mieszkania warto zachować czujność, a w razie potrzeby zaangażować specjalistę, który pomoże w obiektywnej ocenie stanu technicznego mieszkania deweloperskiego.