Czym się kierować przy wyborze pieczywa?

pieczywo

Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez kilku podstawowych artykułów spożywczych. Na polskim stole nigdy nie może zabraknąć takich produktów jak masło czy domowe wędliny, a już na pewno chrupiące pieczywo, które wykorzystuje się nie tylko jako dodatek do posiłków, ale często również jako jeden z ich głównych składników. Jednak chleb chlebowi nierówny – w sklepach coraz trudniej wybrać smaczne i zdrowe pieczywo spośród wyrobów „chlebopodobnych”. Zatem jak wybrać najlepszy chleb?


Dobre pieczywo – z supermarketu czy piekarni?

Większość supermarketów poszerzyło swoją ofertę handlową o pieczywo wypiekane na miejscu, które w spotach reklamowych uchodzi za „świeże i chrupiące”. Produkty te od samego przekroczenia progu sklepu kuszą swoimi aromatami, które niekoniecznie muszą zwiastować wysoką jakość chleba, bułek i innych wyrobów zbożowych. Trudno, żeby pieczywo wypiekane na masową skalę mogło pochwalić się tak dobrym składem jak pieczywo prosto z piekarni, najlepiej takiej o wieloletnich tradycjach.

 

Piekarnia od blisko 70 lat niezmiennie staje na wysokości zadania, oferując pieczywo wysokiej jakości, bez spulchniaczy, ulepszaczy smaku czy sztucznych barwników. Każdy amator chleba z chrupiącą skórką ma szansę wybrać pieczywo najbardziej odpowiadające jego nawykom żywieniowym czy kubkom smakowym. Mając przed sobą chleb z rodzinnej piekarni i chleb z marketu każdy bez trudu zauważy kilka podstawowych różnic w kolorze, strukturze czy smaku i automatycznie wskaże zwycięzcę, który może być tylko jeden – zdrowe pieczywo z małej piekarni.

Zobacz także: https://portalnews.pl/pieczywo-na-diecie-odchudzajacej-dlaczego-nie-warto-z-niego-rezygnowac/

Jak rozpoznać dobry chleb?

Czym charakteryzuje się zdrowy i pełnowartościowy chleb? Jego rozpoznanie wbrew pozorom nie jest tak trudnym zadaniem, jakby się mogło nam wydawać. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Po pierwsze, warto zapoznać się ze składem chleba, który powinien być umieszczony na etykiecie. Jeśli takowej nie posiada, sprzedawca z pewnością przybliży nam zawartość wybranego chleba z asortymentu piekarni. Po drugie, kolor pieczywa ma ogromne znacznie. Im bardziej jego barwa skłania się ku brązowi, tym większe prawdopodobieństwo, że do wypieczenia chleba użyto sztucznych barwników czy niezwykle kalorycznego karmelu. Chleb powinien zatem wyróżniać się szarym kolorem o lekko brązowym zabarwieniu. Niezwykle istotna jest waga chleba – pieczywo lekkie jak piórko to niemal 100% pewność, że w środku znajdują się enzymy i emulgatory, czyli niesławne spulchniacze. Warto zatem wybierać chleb, który przyjemnie ciąży na ręce. Na koniec warto przyjrzeć się dacie ważności – im bardziej odległa, tym więcej w nim sztucznych konserwantów.