Odbiór odpadów medycznych – jakie obowiązują zasady?

odpady medyczne

Szpitale, przychodnie, a także innego rodzaju placówki medyczne generują bardzo dużej ilości odpadów, które muszą być w odpowiedni sposób segregowane, przechowywane, transportowane, a następnie utylizowane. Do odbioru odpadów medycznych warto wybrać firmę doświadczoną, działającą legalnie, posiadającą niezbędne zaplecze techniczne, a także zatrudniającą doświadczone osoby. Wtedy będziemy mieli pewność, że odbiór odpadów będzie przebiegał zgodnie ze wszystkimi standardami.

Odbiór odpadów medycznych. Jak wybrać odpowiednią firmę?

Kluczowym aspektem w zakresie odbioru odpadów medycznych jest doświadczenie firmy, a także postępowanie zgodnie z przepisami, które są bardzo jasno określone. Firma która odpady medyczne odbiera z przychodni lub szpitala, przede wszystkim musi:

  • posiadać doświadczenie,
  • dysponować odpowiednim zapleczem technicznym,
  • zatrudniać rzetelnie pracujące osoby,
  • znać prawo.

Dużym plusem będzie to, że firma, która jednocześnie odbiera odpady, zajmuje się również ich utylizowaniem. Nie będziemy musieli szukać dwóch firm, będziemy współpracować z jedną. Odbiór odpadów medycznych w Nowym Sączu będzie prawidłowy.

Odpady medyczne segregowane są na trzy główne frakcje:

  • czerwone (najbardziej toksyczne i niebezpieczne, np. części ciała),
  • żółte (chemikalia, leki),
  • niebieskie (odpady medyczne niezakaźne).

Jak odbywa się transport chorych?

Również istotną kwestią jest to, jak odbywa się transport chorych w Tarnowie między placówkami medycznymi. Takim transportem zajmują się nie tylko placówki medyczne, ale również prywatne firmy, które posiadają doświadczenie, ale również odpowiednie zaplecze techniczne, a więc pojazdy wyposażone w rozwiązania umożliwiające bezpieczny przewóz pacjenta lub pacjentów.

Warto skorzystać z tego rodzaju usług, gdyż wtedy będziemy mieć pewność, że transport będzie odbywał się w ściśle określonych warunkach, a pacjent będzie pod stałą opieką osoby, która w razie potrzeby może udzielić szybko pomocy.