Praca w domu z dzieckiem – czy to dobre rozwiązanie?

Wiele mam decyduje się na pracę z domu w pierwszych miesiącach po porodzie. Może jednak okazać się, że takie rozwiązanie nie jest szczególnie korzystne. Z pewnością warto sprawdzić to na własnym przykładzie.

Praca zdalna zdecydowanie nie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego. Wiele osób narzeka na problemy z koncentracją, jak również brak możliwości zapewnienia sobie warunków porównywalnych z biurowymi. To właśnie home office jest jednak często wybieraną przez młodych rodziców formą pracy. Brak konieczności wyjścia do biura często interpretują oni jako możliwość jednoczesnego zajmowania się dzieckiem i wykonywania obowiązków służbowych. W rzeczywistości, nie jest to jednak sielanka. Może okazać się, że tego rodzaju dzielenie obowiązków nie jest możliwe. Dziecko, zwłaszcza niemowlak, zazwyczaj potrzebuje sporej dozy uwagi, a z kolei praca zdalna wymaga sporej koncentracji. W samym domu jest dużo rozpraszaczy, które mogą wytrącić Cię z rytmu. Dodając do tego malucha, z którym trzeba się pobawić, a przy tym nakarmić, trudności może być zbyt dużo. Praca w domu z dzieckiem jest jednak możliwa, jeśli zastosujesz się do kilku prostych zasad.

Po pierwsze – unikaj innych rozpraszaczy

Zajmowanie się maluchem możesz połączyć z pracą w domu, jeśli wykluczysz inne czynniki mogące negatywnie wpływać na koncentrację. Może okazać się, że poświęcanie mu uwagi wcale nie będzie kosztować Cię więcej czasu niż obsesyjne zerkanie na tablicę w social mediach, która stale dostarcza Ci nowe bodźce. Przy tym, kontakt z dzieckiem jest bardzo ważny z uwagi na jego dobrostan – maluch spędzający dużo czasu z rodzicem czuje się bezpieczniej i lepiej się rozwija. Dlatego pozostanie z nim w pierwszych miesiącach życia może zaprocentować w przyszłości. Pierwszy krok to nauczenie się unikania najpowszechniejszych rozpraszaczy, które najczęściej przedłużają pracę, często sprawiając, że na ukończenie zadania potrzebujesz nawet dwa razy więcej czasu.

Po drugie – zagwarantuj dziecku środowisko idealne do rozwoju

Podczas gdy Ty pracujesz, dziecko może się rozwijać. Gdy mama lub tata są obok, jest to dla niego znacznie łatwiejsze. Zapewnij mu różnego rodzaju zabawki (np. ze sklepu hurtownialuka.pl), które nie tylko gwarantują rozrywkę, ale też pozwalają mu zdobywać nowe umiejętności i wiedzę. W ten sposób zyskasz nieco wolnego czasu dla siebie, dzięki czemu praca z domu będzie możliwa. W jakie zabawki warto zainwestować? Możesz wybrać te sensoryczne, idealne dla malucha w każdym wieku, na przykład specjalne wielorazowe plasteliny do tworzenia małych dzieł sztuki czy różnego rodzaju klocki. To znakomita propozycja dla wszystkich rodziców, którym zależy na rozwoju dziecka. Idealnie w roli rozwojowej zabawki sprawdzą się również edukacyjne puzzle czy też interaktywne książeczki. Nie jest tajemnicą, że najgorszym wyborem jest tablet czy telewizor. Dziecko szybko przyzwyczaja się do takiego sposobu na zabijanie nudy, a wtedy nic innego nie jest już dla niego atrakcyjne. Tego rodzaju nawyków bardzo trudno się pozbyć – niektóre maluchy wpadają w swego rodzaju trans na widok ekranu. Mimo że to kusząca perspektywa z uwagi na możliwość zyskania wolnej chwili na pracę w domu, warto dwa razy rozważyć ten wybór.

Zobacz także: https://interactiv.pl/zabawki-a-rozwoj-dziecka/