Strefa snu w pokoju dziecka – 3 praktyczne porady aranżacyjne

Pokój dziecka

Pokój dziecka jest pomieszczeniem specyficznym i jego aranżacja powinna być przemyślana, a do remontu wykorzystane materiały odpowiedniej jakości, przede wszystkim hipoalergiczne. Dzięki temu dziecko będzie miało swój własny świat, sprzyjający zarówno nauce, jak i relaksowi.


Mając w domu dzieci, które dorastają koniecznie trzeba pomyśleć o tym, aby miały swój pokój lub swoje oddzielne pomieszczenia jeżeli mamy do czynienia np. z dwójką lub trójką pociech. Posiadanie przez dziecko własnego pokoju jest bardzo ważne, gdyż umożliwia zapewnienie prywatności, odpowiedniego miejsca do zabawy, relaksu, snu, a także spotkań z innymi dziećmi. Jednocześnie aranżując pokój dla dziecka zdecydowanie warto brać pod uwagę zdanie samego zainteresowanego. Dzięki temu pokój na pewno będzie piękny i funkcjonalny, a my unikniemy rozczarowania. Szczególnie dużą uwagę warto przyłożyć do tak zwanej strefy snu. Jak powinna być zorganizowana, aby sprzyjała komfortowi dziecka?

1. Łóżko + odpowiedni materac

To absolutna podstawa, o której warto pamiętać. Zakup łóżka, materaca, poduszek, kołdry, a także koca powinien być dokonany w spokoju i po dokładnym zapoznaniu się z ofertami producentów. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup łóżka drewniane wraz z drewnianym stelażem. Łóżko musi być dopasowane wielkością do wzrostu dziecka i jego wagi. Drugą stroną medalu jest dedykowany materac. Powinien być on elastyczny, równomiernie podtrzymujący ciało (zwłaszcza głowę), umożliwiający utrzymanie kręgosłupa w równej linii. Brak zapadania się ciała to brak bólów mięśniowych, drętwienia mięśni, uczucia niewyspania. Oczywiście do łóżka i materaca potrzebne są poduszki oraz przyjemna dla ciała, świeża pościel.

Zobacz także: http://naszauroda.pl/dlaczego-lozko-ma-wplyw-na-komfort-w-sypialni/

2. Odpowiednia kolorystyka ścian

Choć pokój dziecka często aranżowany jest w jakimś odpowiednim stylu, np. z wykorzystaniem motywów zwierząt, postaci z bajek, super bohaterów to miejsce, gdzie dziecko śpi nie powinno posiadać szczególnie mocnych i oryginalnych dekoracji i kolorystyki. Otoczenie łóżka nie powinno rozpraszać, denerwować, męczyć oczu, a sprzyjać wyciszeniu się i relaksowi. Warto również w pobliżu łóżka zrezygnować z różnego rodzaju półek, szafek wieszanych i wszystkiego, co ma ostre krawędzie.

3. Oświetlenie

Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie dzieci lubią zasypiać i spać po ciemku, przy całkowicie zgaszonym świetle. Stąd przy łóżku dziecka można zainstalować małą lampkę z delikatnym światłem. Tu oczywiście wiele zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko. Jeżeli jest ono starsze to powinno mieć łatwy dostęp do włącznika.