Szczepienie psów – czy jest obowiązkowe?

szczepienie psow

Posiadanie czworonoga to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim obowiązek. Wychodzenie na spacer i sprzątanie po pupilu to nie jedyne obowiązki właściciela. Pies powinien otrzymywać odpowiednią karmę, mieć dostęp do świeżej wody, a także zapewnioną opiekę weterynaryjną. Bardzo istotną kwestią jest przestrzeganie programu szczepień, zwłaszcza szczepień przeciwko wściekliźnie.

Obowiązkowe szczepienia psów

Nabywając psa, czy to droga kupna z hodowli, czy drogą adopcji ze schroniska, pierwsze co musimy zrobić, to udać się do weterynarza. Właściciel psa nie może zapominać o tym, że szczepienia są bardzo istotne, by zapobiec wielu poważnym chorobom zwierzęcia.

Pies, który skończył trzeci miesiąc życia powinien zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Według prawa, szczepienie psów w Krakowie na Podgórzu są obowiązkiem każdego właściciela. Wścieklizna jest chorobą wirusową, która przebiega z objawami zapalenia mózgu i rdzenia, prowadzi do śmierci. Wraz ze śliną zakażonego zwierzęcia, może zostać przeniesiona na człowieka. Wściekliznę cechuje znaczne podniecenie i agresja; nazywa się ją też czasem wodowstrętem.

Szczepienie na wściekliznę jest obowiązkowe i musi być powtarzane co roku. Obowiązkowe są szczepienia psów, ale weterynarze zalecają także szczepić fretki i koty. Jeżeli nie zaszczepimy psa na wściekliznę, możemy liczyć się z mandatem karnym w wysokości 500 zł nałożonym przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii.

Jakie szczepienia są obowiązkowe?

Jak wspomniano wyżej, obowiązkowo pies musi zostać zaszczepiony na wściekliznę. Jednak istnieje szereg innych szczepień, którym pies powinien zostać poddany. Zadaniem szczepionek jest ochrona organizmu zwierzęcia przed chorobą. Szczepienia, podobnie jak sterylizacja zwierząt w Krakowie na Podgórzu, muszą być wykonywane przez wykwalifikowanych lekarzy weterynarii.

Szczepienia psa rozpoczyna się najwcześniej w drugim miesiącu życia. Szczepienia przypominające powinny odbywać się co roku. Do szczepień obowiązkowych zalicza się szczepienia przeciwko wściekliźnie, parwowirozie, nosówce, chorobie Rubartha. Do szczepień dodatkowych należą: szczepienie przeciwko boreliozie, leptospiroziedermatofitozie lub herpeswirozie.