Buty trekkingowe w mieście nikogo już nie dziwią. Od kilku sezonów to jeden z ważniejszych trendów w obuwiu zimowym. To zrozumiałe – są ciepłe, wygodne i naprawdę nieprzemakalne. Jakie trekkingi wybrać, by służyły nam przez lata?
Polska ulica pokochała trekkingi. Noszą je już nie tylko mężczyźni, ale także poszukujące wygody kobiety, dla których buty te stały się podstawą zimowych stylizacji. Najczęściej łączy się je z wąskimi rurkami, luźniejszymi boyfriendami, a nawet sukienkami. Do tego kurtka parka czy klasyczny płaszcz. Trekkingi dają nam w tym zakresie nieograniczone możliwości.
Skóra, membrana, podeszwa – 3 fundamenty dobrych trekkingów
Skóra licowa lub nubuk – to najpopularniejsze materiały, z których wykonuje się trekkingi. Nieprzypadkowo tworzywa te są pochodzenia naturalnego. Buty trekkingowe muszą być bowiem wytrzymałe, podatne na otarcia oraz wilgoć. Tylko wtedy w stu procentach będą spełniać swoje zadanie.
– Drugim ważnym elementem tego typu obuwia jest membrana paroprzepuszczalna, czyli materiał umieszczony wewnątrz cholewki, zapewniający ochronę przed przedostawaniem się wilgoci, a jednocześnie umożliwiający jej wydalanie z wnętrza obuwia. Tym samym materiałem powinny być zwulkanizowane wszystkie szwy. Dzięki tym zabiegom nasze buty nie przemokną, nawet gdy nagle zaskoczy nas deszcz lub mokry śnieg – mówi Tomasz Nurzyński, właściciel firmy NIKbuty.pl, specjalizującej się w produkcji trekkingów.
Trzecim fundamentem dobrych butów trekkingowych jest podeszwa. Jej podstawowym zadaniem jest zapobieganie poślizgnięciom, na które jesteśmy narażeni szczególnie zimą. Odpowiednim materiałem do jej produkcji jest np. termokauczuk, który ma dodatkowo świetne właściwości izolacyjne – dzięki niemu nie będziemy odczuwać chłodu, nawet podczas długiego przebywania na podwórku. Odpowiednie urzeźbienie podeszwy zabezpieczy nas natomiast przed niekontrolowaną utratą równowagi.
Jakie trekkingi na zimę?
Trekkingi sprzedawane są zazwyczaj w dwóch wersjach – letniej oraz zimowej. Dlatego przed zakupem konkretnego modelu, warto upewnić się, czy faktycznie nadają się one do użytkowania w chłodniejsze miesiące.
– Trekkingi w wersji zimowej posiadają zazwyczaj dodatkową warstwę ocieplenia, wykonaną np. z polaru. To pozwala utrzymać w ich wnętrzu stałą temperaturę. Jeśli zależy nam na jeszcze większej odporności na mróz, a także dodatkowej ochronie kostki, można pokusić się o buty z podwyższoną cholewką – tłumaczy przedstawiciel firmy NIKbuty.pl.
Wybierając trekkingi, pamiętajmy także o dobraniu odpowiedniego rozmiaru. Jeśli zamierzamy je intensywnie użytkować, warto kupić buty z nieco większym luzem – tym bardziej, gdy planujemy wkładać na stopy grubsze skarpety.
Jak dbać o trekkingi?
Jak każde buty wykonane ze skóry naturalnej, także trekkingi wymagają specjalnej pielęgnacji.
– Zarówno czyszczenie, jak i impregnacja butów trekkingowych są niezwykle ważne. Regularne usuwanie zanieczyszczeń z naszego obuwia zwiększa trwałość materiału, z którego zostało ono wykonane. Impregnacja zaś to proces, który pomaga zachować jego właściwości wodoodporne i oddychające – zwraca uwagę Tomasz Nurzyński.
Buty najlepiej czyścić miękką szczotką, a w razie konieczności zastosować specjalne środki przeznaczone do danego typu skóry. Nie musimy także obawiać się zakupu butów w jasnych kolorach. Wystarczy regularna impregnacja oraz szybkie reagowanie na zabrudzenia. Dzięki tym zabiegom możemy się cieszyć trekkingami nawet przez kilka sezonów.
Leave a Reply