Zasłona – jak dobrać jej odpowiedni rozmiar?

rozmiar zaslon

Zasłony to nie tylko dekoracyjny element, ale również praktyczne rozwiązanie, które zapewnia prywatność, izolację akustyczną oraz chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dobrać odpowiedni rozmiar zasłon nie jest jednak takie proste. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak wybrać idealną zasłonę do swojego wnętrza.

Długość zasłony

Przed zakupem zasłon należy dokładnie zmierzyć okno, którego mają dotyczyć. Przy wyborze długości zasłony trzeba pamiętać o tym, że zasłona powinna wisieć tak, aby jej dolna krawędź sięgała podłogi lub lekko na nią opadała. W przypadku okien, które sięgają niżej, np. okna łazienkowe, można zastosować krótsze zasłony, np. osiągające około 15-20 cm poniżej okna. W przypadku okien balkonowych warto wybrać dłuższe zasłony, które kończą się na wysokości podłogi, dzięki czemu pomieszczenie będzie wydawać się bardziej eleganckie.

Szerokość zasłony

Kolejnym krokiem jest wybór szerokości zasłony. Zasłona powinna mieć co najmniej dwa razy większą szerokość niż sama powierzchnia okna. Dzięki temu po zamknięciu zasłony, ta będzie się pięknie układała, a nie będzie się zaginała lub marszczyła. Przy wyborze szerokości zasłony należy również pamiętać o tym, czy będzie ona sięgała poza obręb okna. W przypadku, gdy zasłona ma zasłaniać tylko samo okno, warto wybrać model o minimalnej szerokości, który będzie spełniał swoje funkcje, a jednocześnie nie zajmie zbyt wiele miejsca.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wiele zasłon występuje w standardowych rozmiarach, np. zasłona 140×230 cm. W takim przypadku, jeśli nasze okno ma nieco inne wymiary, trzeba zdecydować, czy zasłona ma być mniejsza lub większa, a może w ogóle zdecydujemy się na indywidualne szycie.

Dobór wzoru i koloru

Oprócz odpowiedniego rozmiaru zasłony warto zwrócić uwagę na dobór wzoru i koloru. W przypadku małych pomieszczeń warto wybrać jasne kolory i delikatne wzory, które optycznie powiększą przestrzeń. Natomiast w większych pomieszczeniach można postawić na odważne wzory i ciemniejsze kolory. Tak samo należy postępować, wybierając obrus z nadrukiem.