Zespół niespokojnych nóg, to zaburzenie, które bardzo ciężko jest zdiagnozować, zwłaszcza, gdy nie mamy nawet podstawowej wiedzy na jego temat. Kilka najważniejszych informacji może się okazać kluczowe, gdy przyjdzie nam zdiagnozować dolegliwości, które nas dopadły.
Przyczyny RLS
Jest dość spory problem z określeniem konkretnych przyczyn pojawienia się zespołu niespokojnych nóg. To powoduje, że często trudno jest zdiagnozować tę przypadłość u danego pacjenta. Badania pokazują, że RLS pojawia się często wtedy, gdy cierpimy na niedobory żelaza, niewydolność nerek, cukrzycę czy zaburzenia związane z wydzielaniem dopaminy.
To sprawia, że często na zespół niespokojnych nóg cierpią kobiety w ciąży, osoby uczęszczające na dializy, czy u osób, które przyjmują leki antydepresyjne i przeciwpsychotyczne. Statystyki pokazują, że większą grupą chorych na RLS są kobiety. Często powodem zespołu niespokojnych nóg jest dziedziczność genetyczna.
Objawy RLS
Przede wszystkim zespół niespokojnych nóg objawia się częstym uczuciem mrowienia, swędzenia i drętwienia nóg. Objawy pojawiają się, gdy długo siedzimy w tej samej pozycji, czyli często w trakcie dłuższej podróży samochodem, czy samolotem, a także wieczorami, kiedy odpoczywamy i w nocy kiedy próbujemy spać.
Niestety objawy potrafią być na tyle silne i dokuczliwe, że mogą prowadzić do problemów ze snem, a także zakłócać codzienne funkcjonowanie. Z wiekiem mogą się one nasilać jeszcze bardziej.
Jak leczyć RLS
Osobom cierpiącym na zespół niespokojnych nóg poleca się aktywność fizyczną, szczególnie jazdę na rowerze, ale także taniec, czy jogę. Pomocne mogą się okazać także masaże. Bardzo często przepisuje się także leki, które mają ustabilizować poziom dopaminy w organizmie.
Należy także zadbać o to, by w diecie nie zabrakło produktów bogatych w żelazo. Osoby, które cierpią na objawy RLS powinny także wystrzegać się kawy, alkoholu, papierosów i innych używek które mogą nasilać dolegliwości.
Leave a Reply