Czy warto wybrać pralko-suszarkę do zabudowy? Sprawdź wady i zalety tego rozwiązania!

pralko suszrka

Wybór odpowiedniej pralko-suszarki jest ważną decyzją. Jest to rodzaj AGD, z którego korzystamy regularnie, dlatego liczy się nie tylko niezawodność, ale i nasz codzienny komfort. Pojawia się więc pytanie, czy warto wybrać pralko-suszarkę do zabudowy, czy lepiej postawić na model wolnostojący? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule!

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pralko-suszarki?

Gdy szukamy odpowiedniego modelu, warto uwzględnić kilka parametrów, które będą decydowały o funkcjonowaniu sprzętu:

  • pojemność bębna,
  • ilość i typ programów pralko-suszarki
  • jaką ilość wody i energii zużywa (określa to klasa energetyczna)
  • efektywność prania, wirowania i suszenia
  • czy dostępne są nowoczesne funkcje (opóźniony start, możliwość dorzucania odzieży podczas prania, pranie w niskiej temperaturze itp)

Pamiętajmy też, że trochę inaczej wygląda wybór pralko-suszarki dla jednej osoby, pary i licznej rodziny, gdzie często nawet codziennie nastawia się pranie. Inną istotną kwestią jest estetyka. To, jak pralko-suszarka będzie wyglądać w naszym mieszkaniu, w dużej mierze zależy od tego, czy zdecydujemy się na model wolnostojący, czy do zabudowy.

Pralko-suszarka do zabudowy – zalety

Przede wszystkim pralko-suszarkę do zabudowy zdecydowanie łatwiej ukryć, dlatego nie rzuca się tak bardzo w oczy. Może pozostać niezauważona nie tylko w łazience, ale i w kuchni. Duża ilość rodzin, szczególnie na niewielkich powierzchniach, decyduje się także na tę drugą opcję. Jeśli zamkniemy pralko-suszarkę w specjalnie skonstruowanej, zabudowanej wnęce, możemy również wykorzystać przestrzeń pod urządzeniem. W jaki sposób? Wystarczy zamontować tam półki lub szuflady na ręczniki, środki czystości i inne przedmioty pierwszej potrzeby.

Pralko-suszarka do zabudowy – o czym pamiętać?

Pamiętajmy, że pralka do zabudowy, tak samo, jak wolnostojąca, jest źródłem hałasu i drgań. Warto więc zadbać o ograniczenie hałasu i zabezpieczenie przed przesuwaniem się podczas wirowania. Z tego powodu, wielkość szafki powinna być precyzyjnie dopasowana – należy pozostawić kilka centymetrów wolnej przestrzeni między pralko-suszarką, a blatem. Może to się wiązać z koniecznością zamówienia mebli na wymiar, a gdy urządzenie ulegnie awarii – z zakupem nowego sprzętu o takich samych wymiarach (można ewentualnie przeprojektować zabudowę).

W przypadku pralko-suszarki wolnostojącej problem znika – wymieniając sprzęt na nowy, nie musimy się martwić o jego szerokość i głębokość.

Jakie wymiary ma pralko-suszarka do zabudowy?

Pralko-suszarka w zabudowie to najczęściej wybierana opcja w przypadku małych gospodarstw domowych. Najczęściej mają one wymiary:

  • szerokość – 60 cm,
  • głębokość – 55 cm
  • wysokość – 80-83 cm.

Jeśli posiadamy bardzo pytką wnękę przeznaczoną na pralko-suszarkę, lepszym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia wolnostojącego. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź: Pralko-suszarka – wolnostojąca czy do zabudowy? blue-bell analizuje.

Zabudowa wydaje się dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy umieścić obok siebie dwa urządzenia – pralkę oraz suszarkę. Chcąc umieścić te sprzęty obok siebie, oczywiście, możemy skorzystać ze specjalnego łącznika, natomiast zabudowa będzie zdecydowanie bardziej estetycznym wyborem.

Jaką opcję wybrać?

Pralko-suszarki do zabudowy mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Najczęściej jest to subiektywny wybór, tak, jak w przypadku sprzętów kuchennych. Jeśli chcesz stworzyć nowoczesne, minimalistyczne wnętrze, to pralka do zabudowy może okazać się dobrą decyzją. Pamiętajmy jednak o dokładne zmierzenie przestrzeni przeznaczonej na AGD.