Jak zacząć biegać? Zbiór podstawowych zasad

Jak zacząć biegać? Zbiór podstawowych zasad

Bieganie to jeden z najpopularniejszych sportów ostatnich lat. Liczne programy telewizyjne, a także rosnąca świadomość społeczeństwa w zakresie aktywności fizycznej, sprawiają, że na ulicach miast i w parkach można zobaczyć coraz więcej biegaczy. Jedynym sportem, który może dorównać bieganiu, jest oczywiście jazda na rowerze. Zaletą obu dyscyplin jest to, że nie potrzeba zbyt dużych nakładów finansowych na to, aby w ogóle zacząć przygodę z nimi. Można jednak zauważyć, że rosnący trend popularności biegania jest stale zwyżkowy. Biegają zarówno starzy, jak i młodzi. Jest także trzecia grupa osób, które chciałyby spróbować, ale nie wiedzą jak.

Bieganie – od czego zacząć?

Bieganie nie jest specjalnie trudnym sportem. Wystarczy włożyć buty, wyjść na dwór i ruszyć przed siebie, jak popularny Forrest Gump. Niby nic skomplikowanego, a jednak. Niestety wiele osób bardzo szybko rezygnuje ze swojej przygody z bieganiem. Spowodowane to jest głównie tym, że już na samym początku łapią liczne kontuzje. Oczywiście to efekt złego przygotowania i w konsekwencji przetrenowania.

Przygodę z bieganiem można zacząć bez specjalistycznego sprzętu. Zakup butów, czy stroju, albo jeszcze droższej elektroniki lepiej zostawić na później. Ważne jest, aby skupić się na innych aspektach. W pierwszej kolejności zaleca się bieganie rekreacyjne, czyli w umiarkowanym tempie i nie za długo. Przebiegnięcie dziesięciu kilometrów na pierwszym treningu, gdy nigdy wcześniej się tego nie robiło, co najwyżej zafunduje biegaczowi kontuzje. Dopiero po kilku tygodniach można zacząć myśleć o poważniejszych treningach. Podstawa to samozaparcie, konsekwencja i dyscyplina.

Podstawowe zasady biegania

Jak już zostało wspomniane bieganie, wymaga trzymania się kilku zasad. Przede wszystkim należy biegać spokojnie. Nikt, nawet maratończycy, nigdy nie zaczynali od przebiegnięcia bardzo długiego dystansu. Umiarkowane tempo oraz krótki dystans to podstawa, gdyż pozwalają wykształcić odpowiednie mechanizmy w organizmie i zaadoptować go do coraz cięższego wysiłku.

Kolejną rzeczą jest dyscyplina i konsekwencja. Nie da się zrobić formy życia, nie trzymając się zasady, że biegać trzeba regularnie. Na samym początku wystarczą dwa treningi tygodniowo. Wraz z rozwojem kondycji i siły mięśni można podnosić poprzeczkę, dodając kolejną jednostkę treningową lub wydłużając czas i dystans biegu. Nie można także zapomnieć o odpowiednim odżywianiu się, które dostarczy niezbędnych składników i energii organizmowi.