VAT – co warto o nim wiedzieć?

podatek

Spośród wszystkich podatków obecnych w Polsce jest jeden, który jest płacony przez praktycznie każdą osobę. Mowa tu nawet o tych, którzy nie mają dochodu. Tym podatkiem jest oczywiście podatek VAT. Czym on dokładnie jest, jak księgowy może pomóc z jego rozliczeniem i gdzie go znaleźć?

Gdzie znaleźć księgowego przygotowującego rozliczenia VAT?

Każdy przedsiębiorca jest zmuszany do prawidłowego naliczania podatku VAT, a także jego płacenia. Niestety jednak przepisy dotyczące podatku VAT, a także innych podatków zmieniają się niesamowicie często, przez co samemu trudno jest je dobrze zrozumieć. Dlatego warto zatrudnić dobrego księgowego. Takiego znajdziemy na przykład używając fazy „rozliczenia VAT Warszawa Śródmieście„.

Oczywiście znalezienie odpowiedniej osoby nie jest takie proste. Każdy dobry księgowy w Warszawie jest wręcz rozchwytywany i chętnie zatrudniany przez poszczególne firmy, przez co trzeba się czasem naprawdę postarać by odszukać odpowiedniego księgowego, który będzie w stanie pomóc w jak najkorzystniejszym rozliczeniu podatku VAT.

Co warto wiedzieć o podatku VAT?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że podatek VAT nie jest płacony bezpośrednio, a pośrednio, gdyż jego koszt jest wliczony w cenę usługi lub produktu. Z tego powodu przedsiębiorstwa będące płatnikami VAT muszą martwić się jedynie przygotowaniem odpowiedniej deklaracji. Od 1 października 2020 roku jest to deklaracja JPK V7K. Dizliemy ją na dwie części, ewidencyjną oraz deklaracyjną.

Część deklaracyjną oraz ewidencyjną JKP V7K należy złożyć do urzędu skarbowego najpóźniej do 25. dnia miesiąca, który nastepuje po miesiącu, za który składany jest plik. Czyli na przykład deklarację za miesiąc wrzesień należy złożyć najpóźniej do 25 października. Warto pamiętać także o stawkach VAT. Istnieją obecnie cztery stawki: 0%, 5%, 8% oraz 23%. To czego one dotyczą zależy od produktu lub usługi, która musi zostać objęta podatkiem VAT. Dla przykładu stawka 0% dotyczy tylko eksportu towarów oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.