Padel – czym jest i czy warto zacząć go trenować?

padel

Padel najbardziej doceniany jest w Hiszpanii, gdzie zajmuje drugie miejsce na podium zaraz po piłce nożnej. Jednak ten wywodzący się z Meksyku sport zyskał również popularność w innych zakątkach świata — również w Polsce. Padel nie ma ograniczeń wiekowych i grać mogą w niego zarówno dzieci, jak i osoby starsze. To właśnie dlatego tak chętnie wybierany jest jako aktywność rodzinna. Czym właściwie jest ten sport i jakie przynosi korzyści?

Co to jest padel?

Padel to sport rakietowy, który jest połączeniem tenisa ziemnego oraz squasha. Punktacja oraz zasady są takie same jak w tenisie, a kort przypomina ten do gry w squasha. Jego standardowe wymiary to 10 × 20 m (jedna trzecia kortu do tenisa) i przeznaczony jest dla dwóch par. Całe pole do gry otoczone jest czterema ścianami, które mogą być wykorzystywane podczas meczu. Zawodników dzieli siatka umieszczona pośrodku boiska. Wymiana piłek między graczami odbywa się za pomocą rakiet, a jej istotą jest wykonanie uderzenia tak, aby sprawiło ono jak największą trudność przeciwnikowi. Serwis zagrywany jest zawsze z dołu, z wysokości biodra. Podczas gry piłka nie może uderzyć w drucianą siatkę — uznawane jest to za faul i zawodnik traci wtedy punkt. Możliwe jest za to wykorzystywanie do odbicia bocznej i tylnej ściany, które zbudowane są zazwyczaj ze szklanych paneli. 

Co jest potrzebne?

Do gry potrzebujemy oczywiście rakiety, piłki i odpowiedniego stroju — zwłaszcza butów. Rakieta do padla jest bardzo lekka. Zazwyczaj wytwarzana jest z materiałów takich jak np. włókno węglowe. Jej długość nie może przekraczać 45,5 cm. Dodatkowo musi posiadać specjalny sznurek (o maksymalnej długości 35 cm), który obowiązkowo przekłada się na nadgarstek. Rakieta do padla nie posiada naciągu tak jak w przypadku tenisa ziemnego — jej powierzchnia musi być perforowana. Piłka natomiast wyglądem przypomina tę do tenisa, jednak jest mniej sprężysta. Dopuszczalne w grze kolory to biały i żółty. Średnica piłki oscyluje w granicach 6,35 – 6,77 cm.  Buty i akcesoria do padla  znaleźć można w ofercie sklepu Decathlon. Szeroki wybór asortymentu pozwala dopasować sprzęt do własnych potrzeb i preferencji. Odpowiednie akcesoria na pewno podniosą jakość gry, a dodatkowo sprawią, że będzie ona bezpieczniejsza. Dotyczy to zwłaszcza butów. Muszą one zapewniać odpowiednią stabilizację i przyczepność, a do tego pozwalać na swobodne i szybkie ruchy.  

Jakie korzyści daje gra w padla? 

Gra w padla to aktywność dla osób w każdym wieku i na różnym poziomie sprawności. Dlatego jest to doskonała opcja na spędzanie czasu z całą rodziną. Opanowanie podstawowej techniki nie powinno sprawić trudności nawet najmłodszym graczom. Padel dostarcza wiele radości i sportowych emocji. Dodatkowo wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Dzięki aktywności podczas gry wspomagamy układ krążenia, dotleniamy organizm, a także kształtujemy sylwetkę. Padel to również sposób na rozładowanie negatywnych emocji. Nawet kilkanaście minut gry pozwala znacznie poprawić samopoczucie. 

Gra w padla to sposób na spędzanie wolnego czasu i budowanie pozytywnych relacji między członkami rodziny. Sport ten nie wymaga zakupu wielu kosztownych sprzętów. Na początek wystarczy piłka, rakieta i odpowiednie buty. Warto zainteresować się tym tematem i sprawdzić korzyści wynikające z gry w padla na własnej skórze.